• Anasayfa
  • Favorilere Ekle

Gazeteci-yazar Can Dündar'ın hazırladığı Sarı Zeybek belgeseline göre Atatürk'ün son sözleri

 

ATATÜRK'ÜN SON SÖZLERİ: VEALEYKÜMESSELAM

 

 beni görmek demek behemahal yüzümü görmek değildirGazeteci-yazar Can Dündar'ın hazırladığı Sarı Zeybek belgeseline göre Atatürk, son komaya girmeden önce kendine gelmiş, başucundaki saati göremediği için yanındakilere iki kere saati sormuş, doktorunun "Dilinizi uzatır mısınız efendim" ricası üzerine önce dilini yarıya kadar çıkarmış, doktorunun "Lüften biraz daha uzatınız" ısrarı üzerine, belki de hastalığın verdiği bilinç kaybıyla "Aleykümesselam" demiş ve ölümüyle sonuçlanacak son komaya girmiştir. Bu söz ayrıca, İslam inancına göre ölüm anında insanların canını almakla görevli melek Azrail'in selamını aldığı şeklinde de yorumlanmaktadır.

kaynak: www.wikiquote.org

 

Atatürk'ün vefatıATATÜRK'ÜN SON SÖZLERİ: VEALEYKÜMESSELAM

Yıllardır Atatürk'ün son sözlerinin 'Saat kaç?' olduğu şeklinde öğretildiğini söyleyen Özdağ, "Atatürk'ün ölümü esnasında başucunda duran Hasan Rıza Soyak anılarında yazmıştır. Atatürk'ün son sözleri 'saat kaç?' değil. Atatürk 8 Kasım günü gözlerini açmış ve önce 'saat kaç?' diye soruyor. Doktor 'dilinizi çıkartın efendim' diyor.  Atatürk dilini çıkartıyor ve daha sonrak sözü 'Vealeykümesselam' oluyor. Atatürk'ün bu dünyadaki son sözleri bu 'vealeykümesselam' olmuştur " dedi.

Bu duruma Kuran'ı Kerim'den örnek veren Özdağ, Nahl Suresi 32. ayette  "Melekler iyi kulların canlarını alırken kendilerine selam üzerinize olsun, yapmış olduğunuz iyiliklerin karşılığı olarak cennete giriniz" buyuruluyor. Bize bunlar yıllarca anlatılmadı" şeklinde konuştu.  

 

SUUDİLERE ÇEKİLEN TELGRAF

Atatürk'ün yıllardır topluma yanlış şekilde anlatıldığını söyleyen Ümit Özdağ, Suudilerin Hz. Muhammed'in evini yıkmak için  harekete geçtiklerini  öğrenen Atatürk'ün bir telgraf çekerek,"Bunu engellemek için gerekirse ordu kullanımı dahil herşeyi yapmaya kararlıyız" dediğini söyledi. Özdağ, 12 Eylül yönetiminin bu telgrafı Atatürk'le ilgili kitaba koyup koymamayı tartıştığını ve sadece bir ciltin içine koyulduğunu aktardı.

kaynak: Ümit Özdağ www.focushaber.com

Atatürk'ün Gençlik hakkında düşünceleri ve İngilizcesi 

Atatürk'ün ünlü sözleri ve anlamları 

Atatürk'ün ünlü sözlerinin ingilizcesi
Atatürk'ün hayatı ingilizce 

İngilizce Atatürk'ün gençliğe hitabesi (ingilizce almanca)

Diğer ünlü kişilerin son sözleri 

Yukarıdaki bilgiler işinize yaradı mı?
Bu konu başlığı altında aradığınızı bulamadıysanız lütfen yorumlara yazınız. En kısa zamanda siteye eklenecektir.5955 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
 Limasollu Naci