• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
Mehmet Hoca
mehmetadin47@mynet.com
Erken Yaşta İngilizce
21/10/2013
Erken Yaşta İngilizce
 
Erken Yaşta İngilizce Gerekli midir, doğru mudur, en erken ne zaman başlanmalıdır?
 
 Erken Yaşta İngilizce Gerekli midir?
 
Aslına bakarsanız nasıl ki diğer tüm işlerde ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi oluyorsa dilde de durum pek farklı değildir.  Nasıl ki çocuğumuzun iyi bir sporcu, iyi bir müzisyen veya bir meslekte iyi olmasını istediğimizde başlayabileceği en erken yaşta başlatıyorsak dile de ne kadar erken başlatırsak o kadar iyidir. Alanlarında çok başarılı kişileri incelediğimizde büyük bir çoğunluğunun daha çok küçük yaşlardan itibaren o alanda çalışmaya başladıklarını görüyoruz. 
 
Ne Zaman ? 
Ülkemizde bu konu iki koşula bağlıdır:
1. Yaşadığınız bölgede "gerçekten" çocuğun yaşına uygun yöntemle eğitim verebilen bir kurum mevcut mu? 
2. Çocuğunuzun İngilizce eğitimine düzenli bir şekilde devam etmesini sağlayıp evde uygulanması gereken etkinlikleri aksatmadan sürdürebilecek misiniz?
 
Unutmayın ki yaş küçüldükçe süreç uzayacaktır, yeni doğan bir bebeğin Türkçe'yi tam bir şekilde kaç yaşında konuşmaya başladığını bir düşünün. Yukarıda ki iki soruya Cevabınız evet ise İngilizce eğitimi 3 aylık (bebeklerden) bile başlayabilmektedir. Ancak tekrar vurgulamak isterim ki bu eğitimi verebilecek donanıma sahip öğretmen ve kurumun mevcut olması ve eğitimin istikrarlı bir şekilde devam etmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda bebek ana dilini konuşmaya başladığı zaman İngilizce'yi de ana dili gibi konuşabilecektir.  
 
Doğru mudur?
 
Ülkemizde yabancı dil eğitimi- ki bu İngilizce oluyor, artık İlkokul 2. sınıftan itibaren veriliyor.  Bu yaş grubu yabancı dil eğitimine başlamak için çok erken olmamakla birlikte ülke koşul ve standartlarına göre iyidir. Ancak asıl değinmek istediğim şey şudur, okullarda yıllarca ingilizce eğitimi aldıktan sonra ve hatta kurslarda ingilizce eğitimi aldıktan sonra bile çok büyük bir çoğunluk hala ingilizceyi konuşamayıp anlayamıyor. Ben herzaman bir sorunun çözülebilmesi için sorunun öncelikle çok doğru anlaşılması gerektiğine inanıyorum. Demek istediğim "tedavi için doğru teşhis şart". Anladığım kadarıyla da ülkemiz sorunu erken yaşta başlamamak olarak değerlendirmiş- ki İngilizce Eğitimini 4.sınıftan 2.sınıfa çekti. Bu iyi bir adım olmakla birlikte çözüm değildir. Çünkü ülkemizdeki asıl sorun erken yaşta başlamak değil İngilizceyi dil öğretir gibi değilde bir sosyal bilgiler veya matematik dersi gibi öğretmeye çalışmasıdır. Bu yanlışa sadece devlet okullar değil özel okullar ve dil kursları da dahildir. Birde öğretmek için çok aceleci bir program uygulanması artı bir engel olarak sayılabilir. 
 
İngilizce den önce kendi anadilimizi nasıl öğrendiğimizi düşünelim. Nasıl öğrendiğini hatırlayan var mı? Kendinizi anadilinizi öğrenmeye çalışırken hatırlıyor musunuz? Hayır mı? Tabi ki hayır. Çünkü kimse anadilini bilinçli bir şekilde öğrenmez.
İkinci bir yabancı dili öğrenirken yetişkinler her ne kadar bilinçli olsalarda çocuklardan aynı ölçüde bilinçli olmalarını bekleyemeyiz. Yaş küçüldükçe bu beklentimizin de  azalması gerekmektedir. Hatta benim düşünceme göre 12 yaş altı çocuklardan bu konuda bilinçli olmaları hiç beklenmemeli ve verilecek olan ingilizce eğitimi dilbilgisinin katı kurallarından bağımsız, çocuğun iletişim kurma ihtiyacına cevap verebilecek şekilde organize edilmelidir. Yetişkinlerde ki tek fark ise bilinçli olmaları beklentisinin yüksek olmasıdır. Bununla birlikte tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki bu beklenti bazen boşa çıkabilmektedir. 


8394 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Neden özel ders? - 31/10/2012
Neden Özel Ders almalıyız? Özel dersin avantajları nelerdir? Özel ders pahalı mıdır?
 Limasollu Naci